10 nejdůležitějších bazénových příslušenství

Velkou pozornost byste při výběru bazénu měli věnovat také bazénovému příslušenství. Díky němu bude bazén nejen správně a mnohem kvalitněji fungovat, ale zároveň se pro vás stane jeho údržba a provoz mnohem jednodušší a pohodlnější. V dnešním článku vám proto představíme 10 druhů bazénového příslušenství, které vy i váš bazén nejvíce oceníte.

  1. Bazénová filtrace
  2. Bazénová chemie
  3. Bazénový vysavač
  4. Ohřev bazénu
  5. Plachta na bazén
  6. Bazénové schůdky
  7. Teploměr do bazénu
  8. Podložka pod bazén
  9. Přístřešek na bazén
  10. Rezervní bazénová hadice

1.  Bazénová filtrace

Začneme tím nejzásadnějším, a tím je bazénová filtrace. Jak asi víte, kvalitní bazénová filtrace je nezbytná pro udržování čisté vody v bazénu a ve většině případů je třeba ji dokoupit k bazénu zvlášť. Naše rada zní: na bazénové filtraci nešetřete. Rozdíly mezi filtracemi jsou velké, zejména pak mezi dvěma základními typy filtrací:

Kartušová filtrace

Kartušová filtrace patří sice u nadzemních bazénů mezi nejrozšířenější, avšak ne mezi nejvýkonnější. Tento typ poněkud zastaralejší filtrace láká nižší cenou a hodí se především do menších bazénů. Kartušovou filtraci pořídíte za pár stovek korun, maximálně se dostanete k hranici 2 tisíc korun. Přívětivou cenu opodstatňuje především princip, na kterém kartušová filtrace funguje:

Kartušová filtrační vložka

Kartušová filtrace funguje na principu kartušové filtrační vložky, obdobně jako filtr na kávu. Vložku, která nečistoty zachytává, je potřeba jednou týdně vyčistit a alespoň jednou za měsíc kompletně vyměnit.

Písková filtrace

Pokud si rádi zjednodušujete život a chcete mít jistotu skutečně dokonale čistého bazénu, poohlédněte se po pískové filtraci. Pískové filtrace jsou sice o něco dražší, když si ale porovnáte jejich ceny na Heuréce, zjistíte, že na Hawaji se dají pořídit v akci za zlomek ceny. Písková filtrace čistí bazén na přírodním principu, a to prostřednictvím křemičitého písku, který se uvnitř filtrace nachází. Vzhledem k tomu, že náplň stačí obměňovat jednou ročně, je tento způsob čištění bazénu takřka bezúdržbový.

2. Bazénová chemie

Křišťálové čisté vody pak docílíte jedině použitím správné bazénové chemie. Zde přikládejte velkou váhu i tomu, aby byla chemie šetrná jak k bazénu, tak k vaší pokožce. Ne všechny přípravky to pochopitelně umí, proto doporučujeme vybírat spíše mezi těmi přírodními, které neobsahují chlór. Z vlastních zkušeností můžeme říct, že nejprůzračnější vodu vám zajistí kombinace základní bazénové chemie, kam patří:

  • běžná dezinfekce pro likvidaci řas
  • šoková dezinfekce (pro uvedení bazénu do provozu)
  • přípravek na úpravu pH
  • přípravek pro oxidaci vody (odstranění organických nečistot)
  • vločkovač (dodá vodě jiskru)

Mimo jiné se vyplatí koupit si zmiňované přípravky v setu. Cenově výhodné sety bezchlorové bazénové chemie nabízí například značka GUAA Pool, a to za 1259 korun.

Dávkovač chloru do bazénu  

Někdo samozřejmě dává přednost chlorovým tabletám. V takovém případě doporučujeme používat speciální plovoucí dávkovač, díky němuž se tablety ve vodě rozloží rovnoměrně.

Jak čistit bez chemie?

Možná se ptáte: Jde to i bez chemie? Ano, jde. Existuje hned několik způsobů a vychytávek, jak docílit čistého bazénu a vyvarovat se přitom chemii. První technologií je ozonizátor. Ten k čištění využívá aktivní ozón O3, který při kontaktu ničí živé organismy. Jako výhodu vidíme fakt, že schopnosti ozonizátoru se nemění ani při teplotě vody okolo 40 °C, jako je tomu u bazénové chemie.

Výbornou službu udělá také solinátor (chlorinátor), díky němuž výrazně omezíte spotřebu bazénové chemie. Jeho působením dochází k elektrolýze, která z mírně slané vody generuje chlór a uvolňuje ho do vody. Kromě toho, že má antiseptické účinky, je také mnohem šetrnější k pokožce. Jako možnou nevýhodu vidíme to, že při podcenění dávkování soli se voda nestačí důkladně ošetřit.

3. Bazénový vysavač

S většími nečistotami si mnohdy neporadí ani nejkvalitnější filtrace, takže při každodenní údržbě bazénu nanejvýš oceníte bazénový vysavač. Na trhu najdete 2 typy:

Ruční bazénové vysavače

Ruční bazénové vysavače fungují stejně jako klasické sáčkové vysavače. To znamená, že jsou vybavené odpadním sáčkem, který po úklidu jen opláchnete vodou.

Vysavač stačí jednoduše napojit na filtrační systém nebo zahradní hadici.

Automatické bazénové vysavače

Pokud neholdujete vysávání, robotický vysavač je pro vás jasnou volbou. Ze svých nároků však nemusíte slevovat ani v případě bazénových vysavačů, existují totiž automatické bazénové vysavače. Takové vysavače jen položíte na dno bazénu a necháte je, aby samy posbíraly veškeré usazené nečistoty. V kombinaci s pískovou filtrací je to pak další efektivní krok k nenáročnému provozu bazénu.

4. Ohřev bazénu

Vyhřátá voda v bazénu sice není nutností, ale přinejmenším příjemným bonusem. Zejména pak na začátku sezóny, kdy uvádíte bazén do provozu, budete na teploměru vděční za každý stupeň navíc. Představíme vám dvě cesty, jak bazén ekonomicky a efektivně vyhřát.

Solární ohřev bazénu

K těm nejekologičtějším způsobům vyhřívání bazénu (až o 3 °C) se řadí solární ohřev. Ke svému fungování potřebuje pouze solární energii, tudíž ohřev probíhá čistě na přírodním principu. Solární ohřev si představte jako černý panel, tzv. kolektor, různého tvaru, jehož výkon ovlivňuje pouze bazénová filtrace. Čím kvalitnější, tím lépe. Cenově velmi příznivě vychází kupříkladu solární ohřev vody Hawaj Exclusive.

Solární bublinková krycí plachta

Ekonomičtější variantou je solární bublinková plachta, která zároveň plní i funkci krycí. Za 119 korun dokáže vyhřát bazén až o 5 °C.

5. Plachta na bazén

Krycí plachta

Z pohledu majitele bazénu je krycí plachta na bazén absolutním základem, co se příslušenství týče. Když už se o bazén staráte, kontrolujete stav jeho vody a snažíte se, aby byla co nejčistší, spadané nečistoty a hmyz v bazénu vám k radosti moc nepřidají. Kvalitní plachta navíc disponuje odvodňovacími otvory, které zajišťují, aby voda z plachty odtékala. Konkrétně se touto schopností pyšní například krycí plachta  značky Intex.

Solární plachta

Jestliže se vám příčí investovat do solárního ohřevu, nezoufejte a pořiďte si jeho “lehčí” alternativu – solární plachtu na bazén. Kouzlo solární plachty tkví v tom, že dokáže vodu v bazénu ohřát až o 3-5° Celsia, což už se zkraje léta pocitově projeví. Solární plachta sestává ze speciálně navržené bublinkové fólie, která přitahuje sluneční paprsky, vodu rovnoměrně ohřívá a zároveň její teplotu udržuje. Lze ji použít samostatně nebo jako doplňkové řešení k solárnímu ohřevu či tepelnému čerpadlu. V této kombinaci vám solární plachta dokáže uspořit až 70 % nákladů na vytápění bazénu.

6. Bazénové schůdky

Bazénové schůdky se možná na první pohled zdají jako banalita a samozřejmost, nicméně i při jejich výběru a koupi se dá pochybit. Potřebnou nosnost a stabilitu schůdků zajistí pouze kvalitní ocelová konstrukce, ideálně odlehčená. Při výběru dbejte hlavně na to, aby bazénové schůdky odpovídaly výšce bazénu a aby jejich nášlapy disponovaly povrchem proti uklouznutí. Než se pustíte do jejich výběru, určitě si projděte recenze na Heuréce.

7. Teploměr do bazénu

Teploměr do bazénu se bezesporu hodí v každém případě, nejen k solárnímu ohřevu nebo plachtě. Většina firem s bazény a příslušenstvím nabízí vcelku kvalitní a praktické teploměry s otvorem na provázek, takže zde není mnoho co zkazit.

8. Podložka (plachta) pod bazén

Do základního příslušenství k bazénu dále patří podložka pod bazén. Ta slouží jednak k ochraně dna bazénu a prodloužení jeho životnosti, ale i jako izolace mezi zemí a bazénem. Intex dokonce vyrábí i pěnové podložky, které ve větším množství zvýší komfort také v okolí bazénu.

9. Přístřešek na bazén

Že se zastřešování týká jen zapuštěných bazénů? Kdepak. Trh nabízí i speciální přístřešky na nadzemní bazény, jejichž primární funkcí je ochránit vás během koupání před ostrým sluncem nebo slabým větrem. V závislosti na velikosti bazénu zakrývají přístřešky celý bazén nebo jen jeho část, povětšinou jsou o rozměrech do 5,49 metru.

10. Rezervní bazénová hadice

Může se stát, že hadice, na níž je připojená filtrace, časem praskne. Pro takové případy se pak vyplatí pořídit si alespoň jednu rezervní hadici a hadicovou spojku. Typově se nejčastěji setkáte s průměrem hadic buď 32 nebo 38 mm.

A co dalšího se ještě hodí?

V souvislosti s bazény narazíte na spoustu dalších vychytávek a zlepšováků, bez nichž se obejdeme, nicméně jejich koupě pořízení nám koupací sezónu zpříjemní.

Jedná se třeba o:

  • nafukovací držák nápojů do bazénu
  • sklápěcí sedátko do bazénu
  • vanička na oplach nohou
  • svítící plovoucí LED kostka
  • plovoucí bazénový reproduktor

Osobně si myslíme, že minimálně držák na pití se v parných letních dnech jeví jako ten nejlepší vynález. Dost ale záleží na tom, co si do něj dáte.