Bazénová chemie – druhy, (ne)výhody, tipy, zkušenosti

Na průzračně čisté vodě v bazénu se kromě kvalitní filtrace podílí také bazénová chemie. Jaká by měla být a podle čeho ji vybírat? Dá se vůbec její spotřeba nějak snížit? A co alergici? Na všechny tyto otázky vám přinášíme odpovědi v následujícím článku.

Spousta majitelů bazénu chemii podceňuje. Koupí si parádní bazén a k němu si koupí “nějaké tabletky”, aby se neřeklo. Málokdo z nich totiž tuší, že rozdíly v bazénové chemii jsou obrovské a že se mnohdy nejedná pouze o investici do bazénu, ale také do svého zdraví.

Hlavním úkolem bazénové chemie je zbavit vodu nežádoucích organismů – řas, zákalu a dalších závad a nedokonalostí – dezinfikovat ji a zachovat její čerstvost. Ideální bazénová chemie splní vše zmíněné na jedničku bez toho, aniž by měla negativní vliv na vaši pokožku. Chcete tedy, aby byla co nejšetrnější.

Z hlediska šetrnosti pak existují 2 druhy bazénové chemie, a to:

  • chlorová bazénová chemie
  • bezchlorová bazénová chemie

Chlorová vs. bezchlorová chemie

Chlor rozhodně nepatří mezi látky, které pokožku hýčkají. A tak když trh nabízí možnost volby – s ním nebo bez něj – proč ji nevyužít? Bezchlorová bazénová chemie je k pokožce naprosto šetrná, proto ji také nejvíce ocení děti a alergici. A co je lepší, absence chloru nijak neovlivňuje efektivitu čištění vody – chemie má speciální složení, které si poradí i s řasami a silněji znečištěnou vodou. Agresivní chlór tedy ideálně vnímejte jako krajní možnost v případě extrémního znečištění bazénu. Jako jednu z dalších výhod vidíme i fakt, že při použití bezchlorové chemie nezapáchá ani voda, ani vaše plavky.

Přípravků do bazénu je na trhu přehršel, takže může být celkem obtížné vybrat si skutečně pouze ty, bez nichž se neobejdete, konkrétně třeba:

  • přípravky pro běžnou dezinfekci vody a likvidaci řas
  • přípravky pro šokovou dezinfekci (používá se při uvedení bazénu do provozu a jako prevence proti výskytu řas)
  • přípravky pro oxidaci vody (projasnění a odstranění organických nečistot)

Bonusem na závěr je pak vločkovač, který dodá vodě potřebnou jiskru a při likvidaci řas a zákalu je posledním krokem, který odumřelé nečistoty sdruží tak, že je pak ze dna mnohem snáze vysajete.

Tablety do bazénu

Někomu se samozřejmě může zdát kombinace všech jmenovaných přípravků složitá a zbytečná, a tak raději sáhne po multifunkčních tabletách do bazénu, které obsahují vše ze základní bazénové chemie. Vesměs slibují udržení optimálního pH vody, její tvrdosti, zajišťují přísun chloru, čímž vodu dezinfikují a v některých případech i projasňují.

Multifunkční tablety mají spoustu výhod:

  • rychlé dávkování
  • stačí pouze 1 tableta a dál už se o nic nestaráte
  • cenová dostupnost

… ale také nevýhod:

  • obsahují chlor
  • při vysokých teplotách nemusí být 100% účinné

Tablety do bazénu se jeví jako rychlé a mnohdy i efektivní řešení, nicméně je třeba počítat s tím, že voda kvůli nim získá nevábný odér a že chlor může být příčinou ekzémů či podrážděných očí. My jsme měli možnost vyzkoušet jak multifunkční tablety, tak i bezchlorovou chemii. Vyhovuje nám šetrnost a příjemnější voda, takže za nás vítězí bezchlorová chemie.

Dávkovač chloru do bazénu

Pokud se přeci jen rozhodnete pro tablety, pak s největší pravděpodobností využijete také dávkovač chloru do bazénu. Tím nejpraktičtějším je plovoucí dávkovač, díky kterému se tablety ve vodě rozloží rovnoměrně.

Jestliže chcete použití bazénové chemie snížit na úplné minimum, poohlédněte se po solonizační nebo ozonizační jednotce.

Solinátor

Nejspíš už jste slyšeli, že někteří lidé se pyšní “slanou vodou” v bazénu. Té docílili právě díky solinátoru neboli solonizační jednotce, kterou na svůj bazén jednoduše napojili. Solinátor funguje čistě přírodně, a to na principu elektrolýzy soli, během níž se slaná voda přeměňuje na volný chlor. Avšak podoba, v níž se chlor ve vodě poté nachází, se podstatně liší od té běžné – tento chlor nezapáchá a k pokožce je maximálně šetrný. Přesto však vodu dokáže vyčistit a upravit tak dobře, že ze 70 % už není třeba používat další bazénovou chemii.

Reálně ovšem sůl v bazénu nepocítíte, jelikož se zde nachází v opravdu nízké koncentraci, a to okolo 0,4–0,5 %. Pro porovnání mořská voda má koncentraci soli 3,5 %. Tento fakt berte jako plus – nehrozí slané loknutí ani solné mapy na kůži.

Výhody solinátoru

Solinátor má samozřejmě spoustu výhod – je téměř bezúdržbový, sníží spotřebu chemie a funguje na přírodní bázi. Zároveň má ale i pár nevýhod.

Nevýhody solinátoru

Neustálou výrobou plynného chloru roste i pH vody a vyšší pH účinek chlóru snižuje. Je tedy třeba pH průběžně hlídat, případně instalovat zařízení pro automatické snižování pH vody. S tím dále úzce souvisí i dávkování chloru. V případě zvýšené pH vody je třeba zvýšit i množství chloru. Bohužel, u slané vody jen stěží poznáte přechlorovanost, neboť voda nezapáchá a na první pohled působí absolutně čistě.

Ceny solinátorů se pohybují v rozmezí od 6 do 20 000 korun.

Ozonizátor

Další alternativní dezinfekcí bazénové vody je ozonizátor. Ozonizátor přeměňuje kyslík (O2) na ozón (O3), který je několikanásobně účinnější než chlor. Aktivní kyslík narozdíl od chloru ničí bakterie až 100x rychleji a bez zápachu. Stejně tak jako solinátorem, i ozonizátorem se dá spotřeba klasického chloru snížit na úplné minimum.

Bazénová chemie levně

Je naprosto pochopitelné, že navzdory všem zmíněným funkcím, schopnostem a vymoženostem se budete dívat i na to, kolik za bazénovou chemii ve výsledku zaplatíte. Multifunkční tablety se vyplatí brát po větších baleních, ideálně alespoň po 5 kg. Mezi osvědčené a opravdu efektivní patří tablety PROBAZEN 5v1, které vás na stejnojmenném e-shopu vyjdou v 5kilovém balení na necelých 900 korun.

Pokud se vám přeci jen více zamlouvá bezchlorová bazénová chemie, doporučujeme vybírat mezi přípravky značky Guapex. Přípravky jsou šetrné, spolehlivé a cenově dostupné. Nejlevněji je pořídíte na Hawaji, kde mimo jiné probíhají velmi často nejrůznější slevové akce. Osobně si myslíme, že se vyplatí investovat rovnou do sady bazénové chemie GUAa POOL, která obsahuje všechny základní přípravky a za cenu 1 259 korun už jde o poměrně výhodnou koupi.