Kartušové vs. pískové filtrace – jak fungují, výhody, nevýhody, zkušenosti

Základem každého křišťálově čistého bazénu je kvalitní filtrace. Právě na ní závisí nejen to, jak intenzivně o vodu v bazénu musíte pečovat, ale také to, kolik chemie při tom spotřebujete. Jak vy, tak my samozřejmě chceme, ať je to co nejméně. Dnes se proto zaměříme na typy bazénových filtrací, jejich kvalitu, praktičnost i návod na jejich zprovoznění.

1. Kartušová filtrace

Tím nejlevnějším, co trh nabízí, je kartušová filtrace. Kartušová filtrace už je dnes poměrně zastaralý typ filtrace, nicméně u menších nadzemních bazénů může stále dobře sloužit.

Jak funguje kartušová filtrace?

Kartušová filtrace funguje obdobně jako filtr na kávu. Tu nejdůležitější práci zde odvádí kartušová filtrační vložka (válec), která zachytává veškeré nečistoty. Asi už tušíte, že tuto vložku je třeba proudem vody vymývat, a to ideálně několikrát týdne, a alespoň jednou měsíčně úplně vyměnit. Intervaly čištění a výměny si stanovuje výrobce a mohou se proto různit. Čištění kartušové filtrace zvládne každý, nejde o složitý proces, každopádně je třeba počítat s tím, že chod filtrace není 100% bezúdržbový.

Výkonnost kartušové filtrace

Spolu se snižující se cenou klesá logicky i výkonnost filtrace. Kartušové filtrace se kromě ceny liší také výkonností. Zde vždy záleží na vašich potřebách, a především na velikosti bazénu. Kartušovou filtraci stačí zapojit k bazénu, zapnout a pro maximální efekt ji nechat běžet zhruba 10–12 hodin denně. Některé filtrace dokonce disponují časovačem a dají se tak spustit pouze na určitou dobu.

Méně výkonné (a zpravidla také nejlevnější) kartušové filtrace nedokážou vodu úplně dokonale zbavit všech nečistot, což může vést ke zvýšené spotřebě bazénové chemie nebo k nutnosti častěji používat bazénový vysavač. U menších bazénů to ale není nic, co by se nedalo zvládnout.

Ceny kartušových filtrací

Kartušovou filtraci pořídíte poměrně levně, jejich ceny začínají na pár stovkách korun a v rámci maxima se pohybují okolo 2 000 korun. Nutno říci, že i za 600 korun už dostanete celkem slušnou kartušovou filtraci, která splní svůj účel.

Kde koupit kartušovou filtraci?

A konečně se dostáváme k tomu, kde kvalitní kartušovou filtraci sehnat. Kartušové filtrace vyrábí zejména firmy Intex a Bestway, přičemž Intex si v poměru ceny a výkonu vede nejlépe.

Absolutní vítěz mezi kartušovými filtracemi

Velmi pozitivní ohlasy sklízí kartušová filtrace Intex Crystal Clear 3.785 l/h, která bohatě vystačí pro bazény o průměru 3–4 metrů. Filtrace disponuje velmi silným průtokem vody a tím pádem i vysokým výkonem. V porovnání s ostatními filtracemi tohoto typu je její výkon až nadstandardní. Jediným nedostatkem může být vyšší hlučnost. Podle Heuréky se průměrná cena filtrace Intex Crystal clear pohybuje okolo 900 korun, přičemž nejlevněji ji seženete na e-shopu Hawaj.

Zprovoznění kartušové filtrace

Zprovoznit kartušovou filtraci zvládnete během chvilky – stačí, když se budete řídit jedním z následujících návodů ke kartušové filtraci: 

Kartušová filtrace 5,7 m3  – PDF návod

Obecný návod kartušová filtrace – PDF návod

2. Písková filtrace

Dokonale čistou vodu vám zajistí písková filtrace. Pískové filtrace najdou své využití především u hlubších a větších bazénů, a to až o velikosti 62 m3 .Tyto filtrace patří mezi absolutní špičku, s čímž pochopitelně souvisí i jejich cena.

Jak funguje písková filtrace?

Filtrace zde probíhá skrze pískovou náplň sestávající z křemičitého písku, v němž se zachytávají i okem neviditelné nečistoty. Vyšší výkon a čistící schopnost pak vede ke snížení spotřeby bazénové chemie, která vadí zejména alergikům. Narozdíl od kartušové filtrace náplň nemusíte mýt, stačí ji pouze 1 až 2krát do roka obměnit. Samotná filtrace tedy nevyžaduje téměř žádnou údržbu.

Výkonnost pískové filtrace

Pískové filtrace se obecně vyznačují vyšší výkoností než filtrace kartušové. Ty nejlevnější pískové filtrace mají nejčastěji výkon s čerpadlem zhruba 4–6 m3 /h, filtrace z vyšší cenové kategorie pak lákají na výkon 8–10 m3 /h. V porovnání s kartušovou filtrací je ovšem i písková filtrace o výkonu čerpadla 4 m3 /h opravdu rozdíl. Výkonnostně se hodí pro všechny typy bazénů do objemu vody 20 m3 .

Kde koupit pískovou filtraci?

Pískovou filtraci seženete v téměř každé bazénové speciálce. Nejširší sortiment pískových filtrací ovšem opět nabízí firmy Intex a Bestway.

Ceny pískových filtrací

Ceny pískových filtrací startují zhruba na 2 000 korunách, tvrdí Heuréka. Vyšplhat se však mohou až na 30 000 korun, když už se jedná o skutečně nadstandardní výkon. Po menším průzkumu jsme zjistili, že na Hawaji se dají pořídit pískové filtrace v akci za poměrně nízké ceny. Konkrétně třeba pískovou filtraci Intex Crystal Clear s výkonem 6 m3 /h 250 W nyní pořídíte za příjemných 3 399 korun místo původních 8 000 korun.

Absolutní vítěz pískových filtrací

V poměru ceny a výkonu nejlépe vychází písková filtrace Intex Crystal Clear o výkonu 4 m3 /h 190 W. Tato filtrace je naprosto dostačující pro bazény do průměru 3–4 metrů. Nejvíce na ní oceníte tichý chod, snadné sestavení a časovač, který filtraci automaticky spustí na zhruba 4–6 hodin denně. Tím se dostáváme k tomu, že obrovská výhoda této filtraci spočívá v její bezúdržbovosti. Co vás naopak může na filtraci zarazit, je nemožnost připojení namísto kartušové filtrace k určitým typům bazénů. To se pak individuálně řeší adaptérem.

Návod na zprovoznění pískové filtrace

Ptáte se, jak uvést pískovou filtraci do chodu? Úplně jednoduše. Opět stačí, když využijete jeden z následujících návodů: navod na piskovou filtraci_mountfield   navod-na-piskovou-filtraci-intex

Filtrační kuličky z polyetylenového vlákna pro bazénové filtrace

Mezi alternativní filtrační náplně patří mimo jiné filtrační kuličky z polyetylenového vlákna. Hodí se pro všechny typy bazénových filtrací a používají se obdobně jako klasické pískové náplně. Jsou však lehčí, mnohem účinnější a vyžadují navíc méně cyklů zpětného proplachování.

Schéma zapojení bazénové filtrace

Nejlepší obrázek o tom, jak vlastně bazénovou filtraci k bazénu zapojit, si uděláte pomocí videa. Poměrně dobrý návod najdete na následujícím odkazu: https://www.youtube.com/watch?v=jPukWozRDkU.

Pro lepší představu, jak vypadá připojení pískové filtrace v kombinaci s bazénovým vysavačem, se podívejte na následující schéma:

Zdroj obrázku: http://www.bazenymorava.cz/temp/prislusenstvi.html