Nejlepší bazény, aquaparky a koupaliště u nás

Hledáte místo, kde s dětmi strávit příjemné aktivní odpoledne nebo bazén, kde si v klidu kondičně zaplavete? Poradíme vám, kde si nejlépe zasportujete, odpočinete a kde si děti užijí nejvíce zábavy.

Nejlepší aquaparky pro kondiční plavání i vyžití pro děti

Výlet do aquaparku může být skvělým programem na celý den, proto byste měli zvolit takový, který nabízí prostor pro všechny. Měl by mít čisté zázemí, správnou teplotu vody a nabízet i wellness služby a občerstvení. Kde tohle všechno najdete?

Aqualand Moravia

Kupodivu nikoliv v Praze, ale na Jižní Moravě v Pasohlávkách. Modernější a vybavenější vodní centrum už v Česku nenajdete. Ve 12 bazénech si zaplavou plavci všech úrovní, na 20 tobogánech zažijí pořádný stav bez tíže děti i dospělý – největší tobogán má délku přes sto metrů. Jedná se i o skvělé místo k relaxaci, v aqualandu je celkem 24 saun, lázně různých typů nebo balneo vany. Tím největším lákadlem je venkovní geotermální bazén s teplotou až 46 stupňů, který využívá vodu plnou minerálních látek z vrtu Mušov. Koupání s výhledem na Pálavské vrchy jinde opravdu nezažijete. Nemusíte se přitom starat o svačinu ani oběd, vždy se tu najde místo v jedné ze dvou restaurací nebo v některém z barů.

Aquapalace Praha – Čestlice

I Praha se může chlubit ohromným vodním komplexem. Aquapalace Čestlice nabízí mnoho služeb, přeci jen je ale starší a obzvlášť o víkendech nebo ve svátky zde bývá více lidí. Nicméně tu ale můžete využít unikátního spojení vodního centra a hotelu a strávit tu třeba i více dní.

Aquapalace Čestlice je rozdělený na několik „paláců“ a každý nabízí jiný druh aktivit. Už jen vyzkoušení všech vám zabere spoustu času, proto si opravdu doporučujeme vyhradit delší dobu, abyste si vodní svět mohli náležitě užít. Palác dobrodružství nabízí tobogány, dravou řeku s umělým proudem a další adrenalinové zážitky. Palác pokladů je se svými brouzdališti, vrakem pirátské lodi a pohádkovou atmosférou určený především dětem, vy si můžete odpočinout v Paláci relaxu. Tady najdete nejklidnější atmosféru a především vířivky. K tomu je v centru celkem 12 saun různých typů, solná lázeň, masáže, turecká lázeň a jiné procedury. Vždycky se sem tak máte důvod vrátit a vyzkoušet něco nového.

Termály Losiny

Pokud si opravdu potřebujete odpočinou nebo zregenerovat po nemoci či úrazu, vyrazte do Termálního parku v Losinách. Jejich bazény, kterých mají celkem 9, jsou napuštěné přírodní termální vodou a hlavním cílem zdejšího prostředí je, abyste odcházeli s čistou hlavou a fyzicky odpočatí a posílení. Je to ideální místo, pokud netoužíte po vřavě klasických aquacenter, ale zároveň chcete, aby si to užili i děti. Pro ty je tu vytvořené příjemné zázemí i hřiště. V areálu si vyberete kromě plavání z různých typů saun i masáží a samozřejmostí je restaurace a venkovní občerstvení.

Nejlepší venkovní bazény pro letní koupání

V letních měsících je krizová zejména situace ve městech, kde lidé nemají jednoduchý přístup k přírodním vodním plochám a jedinou možností jsou městská koupaliště, která pak praskají ve švech. Někdy se proto vyplatí zajet trochu dál a užít si více prostoru i klidu. Která koupaliště jsou podle nás ta nejlepší?

Koupaliště Divoká Šárka a Džbán

V Praze je jednoznačně nejlepší koupaliště v Divoké Šárce. Díky tomu, že je bazén napouštěný přímo z potoka a voda je poměrně studená, je tady méně lidí. V areálu jsou dva bazény i brouzdaliště pro děti a občerstvení. Pokud jste alespoň trochu otužilí, výběr koupaliště máte jasný. A pokud nejste, máte ideální příležitost s otužováním začít. Za celodenní pobyt zaplatíte 100 korun, a díky tomu, že se koupaliště nachází v příjemném prostředí parku Divoká Šárka, to můžete spojit i s procházkou.

Jen o kousek dál je rozsáhlé přírodní koupaliště Džbán. To není nijak upravované, a protože zde voda neproudí z potoka, jako na druhém koupališti, je taky značně zelenější. Hygienici ale zdejší vodu pořád považují za vhodnou ke koupání. Vstupné tady navíc je pouze 60 korun a nemusíte se bát, že by zde byla hlava na hlavě.

Pláže u Lhoty

Stačí vyjet kousek za Prahu a můžete si užívat ohromné vodní plochy i s plážemi, kde se i velké množství lidí rozprostře a vždycky si najdete svůj kousek klidného místa. Jezero Lhota má rozlohu 25 ha a hloubky až 14 metrů, vzniklo z bývalé pískovny a také díky tomu má vynikající kvalitu vody. Navíc si zde přijdou na své i nudisté, zdejší nudistická pláž je nestarší u nás.

Lesní koupaliště Liberec

V Liberci je od letošního roku zcela nové unikátní lesní koupaliště. Původní koupaliště už v Lidových sadech stálo za první republiky, později ale dlouhou dobu leželo ladem a zarůstalo. V létě 2018 se opět otevřelo veřejnosti, nejedná se ale o oficiální plochu určenou ke koupání, vstup je sem proto zdarma a koupání na vlastní nebezpečí.

Koupaliště Mšeno u Mělníka

Pokud chcete mít z koupání opravdu zážitek, doporučujeme zajet ke koupališti Mšeno. Jedná se sice o malé lázně, takže lidem se zde nevyhnete, budete si ale připadat jako kdybyste se přenesli v čase o několik desítek let zpátky. Lázně Mšeno jsou staré 75 let a budova zázemí je architektonickým art deco skvostem. Voda proudí do 50metrovém bazénu z potoka, takže se podobně jako v pražském koupališti v Divoké Šárce jedná o chladnější koupání.

Biotop Brno

V posledních letech jsou čím dál tím populárnější tzv. přírodní biotopy. Kvůli klimatickým změnám začali k přírodě přistupovat jinak i města a realizátoři nových koupališť. Komplex biotopických koupališť se staví co nejvíce v souladu k okolní přírodě a neobsahuje žádné chemické čistící látky, o čistotu vody se starají rostliny, řasy a mikroorganismy. Zároveň v takovém koupališti nepřijdete o žádnou z vymožeností, které nabízejí běžné vodní areály: Je tady plavecká i neplavecká část, brouzdaliště i vodní hřiště pro nejmenší. V Biotopu Brno si kromě koupání můžete zahrát i beachvolejbal a dát si něco z místního občerstvení.

Zdravotních výhod koupání a wellness je nespočet. Přečtěte si, proč byste měli pravidelně navštěvovat vířivku například tady, a pokud máte vlastní bazén nebo jeho koupi zvažujete, bude se vám hodit tento článek o tom, jak zajistit, aby byl opravdu čistý a jak ho levně vyhřát.

A kam v létě pro nejlepší koupání bez toho, aniž byste se mačkali v davu? I na to máme odpověď. Pořiďte si vlastní bazén. Protože ať jsme hledali sebevíc, klidnější a levnější koupání, než je vlastní bazén, jsme nenašli. Do vlastního bazénu investujete jednou, navštěvovat ho pak už můžete kdykoli, peníze se vám proto vrátí už klidně za první sezonu. O výhodách domácích bazénů vám doporučujeme si přečíst tento článek.