Plachty na bazén – druhy, funkce a TOP produkty

Plachta na bazén je nedílnou součástí základního bazénového příslušenství. Existuje však vícero možností, jak bazén zakrýt a ochránit před nežádoucími tvory a nečistotami. V dnešním článku vám představíme, jaké typy plachet trh nabízí, přičemž nejvíce se zaměříme právě na ty nejlepší krycí a solární plachty a jejich zhodnocení.

1. Solární plachta

Začneme tím nejlepším z hlediska praktičnosti, a to solární plachtou na bazén. Solární plachta na bazén kombinuje hned několik funkcí – udržuje teplotu vody v bazénu, ohřívá ji, zabraňuje zanášení nečistot do bazénu a zároveň se stará o to, aby dešťová voda odtékala pryč a neusazovala se uprostřed plachty. Významný bonus je i to, že vodu v bazénu chrání před odpařováním, takže ji potom nemusíte tak často dopouštět.

Dostupnější alternativa solárního ohřevu

Asi vás zajímá, jak moc taková (ne)obyčejná plachta vodu ohřeje. Kvalitní solární plachta dokáže vodu ohřát o 3–5 °C, což už je teplotní rozdíl, který v bazénu pocítíte. Zejména pak zkraje sezóny na jaře, kdy trvá poměrně dlouho, než se voda v bazénu vyhřeje.

Jak funguje solární plachta na bazén?

Princip ohřevu spočívá ve speciální bublinkové struktuře plachty – bublinky se zde dají přirovnat k lupě, to znamená, že přitahují sluneční paprsky a násobí jejich teplo, které pak vodu v bazénu ohřívá.

Modrá nebo černá solární plachta?

Solární plachty se vyrábí v různých velikostech, tvarech i barevných provedeních. Nejčastěji se setkáte s modrou a černou solární plachtou. Spousta lidí automaticky sáhne po černé solární plachtě, protože ta přeci bazén určitě ohřeje rychleji a lépe. Pravdou ale je, že černá sluneční paprsky pohlcuje tak dobře, že pokud v létě v místnosti zatáhnete černým závěsem, místnost zůstane chladná, ale závěs rozpálený. Proto dejte raději přednost modré solární plachtě.

Tip: Solární plachty na bazén vyrábí zejména firmy Bestway a Intex, tipy na konkrétní a velmi kvalitní solární plachty najdete ve finálním srovnání a recenzích na konci článku.

2. Krycí plachta

Jak už název napovídá, v další kategorii najdeme plachty, které plní především krycí funkci. Jejich úkolem je ochránit bazén před nečistotami a hmyzem a díky speciálním otvorům také bránit akumulaci dešťové vody. Na trhu najdete nespočet krycích plachet na různé tvary a typy bazénů, ať už na nadzemní laminátové nebo třeba kruhové bazény s nafukovacím lemem.

Kvalitní krycí plachta

Plachty se vesměs liší zejména v pevnosti materiálu (nejčastěji jsou z vinylové fólie), některé jsou pevnější, jiné méně, nejdůležitější ovšem je vybrat si krycí plachtu, která bude na bazén perfektně sedět jak rozměrově, tak typově a která bude odolná proti UV záření. Na krycí plachtě oceníte rovněž stahovací šňůrku, aby plachta při silném větru z bazénu neulítla.

Tip: Na konci článku vám prozradíme, která krycí plachta se ze všech osvědčila nejvíc a proč.

3. Zimní plachta na bazén

Pokud chcete, aby vám bazén vydržel co nejdéle, pak se v zimě neobejdete také bez zimní plachty na bazén. Ta slouží k ochraně bazénu v zimě, zejména pak v mrazech, kdy zazimovaný bazén odpočívá. U zimní plachty dbejte kromě kvalitní fólie také na to, aby byla plachta dostatečně velká a dokázala tak zakrýt i hladinu a stěny upuštěného bazénu.

Cena zimní plachty na bazén se odvíjí především od velikosti bazénu, v průměru se však ceny kvalitních plachet pohybují v rozmezí od 2 do 3 000 korun.

4. Bezpečnostní plachta na bazén

O celoroční zakrytí bazénu se postará rovněž bezpečnostní plachta na bazén, která kromě zajištění bezpečnosti plní také funkci tepelné izolace a ochrany před nečistotami. Tyto plachty se hodí zejména pro zapuštěné a částečné zapuštěné bazény, protože bývají vyztužené hliníkovými nosnými trubkami pro co nejlepší ukotvení k bazénu. Bezpečnostní plachty na bazén se vyrábějí spíše na míru a na internetu se proto shání jen velmi obtížně.

TOP produkty v kategorii solární a krycí plachty – hodnocení a recenze

1. Krycí plachta na bazén INTEX

Po menším průzkumu jsme zjistili, že největším kamenem úrazu u krycích plachet bývá málo pevný materiál a skutečnost, že dešťová voda, mnohdy i s napadaným hmyzem, neodtéká ven, nýbrž zpět do bazénu. Kvalitní krycí plachtu poznáte i podle toho, že vám vydrží více než jednu sezónu. A právě to splňuje krycí plachta na bazén značky INTEX, typově určená pro kruhové bazény s nafukovacím lemem EASY, FAST SET a Tampa o průměru do 3,05 metru. Přestože plachta disponuje odvětrávacími dírkami, nečistoty skrze ně nepropadávají a dešťová voda opravdu odtéká pryč z bazénu.

Shrnutí hlavních plusů a mínusů:
+ perfektně sedí
+ pevné šňůrky na stažení plachty
+ dešťová voda odtéká ven z bazénu
+ nízká cena

  • při montáži vyžaduje více námahy (ale drží jako přikovaná)

INTEX vyrábí tento typ plachty i na bazény o průměru 2,4–5 metrů, a to dokonce i na obdélníkové a dětské bazény.

 

Co o krycí plachtě INTEX říkají lidé na Heuréce?

Cena krycí plachty INTEX 3,05 metru: 189 korun

2. Solární plachta na bazén INTEX

Značka INTEX si vede nejlépe i mezi solárními plachtami na bazén. Velmi pozitivní hodnocení si vysloužila modrá bublinková plachta vhodná pro bazény s nafukovacím prstencem o průměru zhruba do 5 metrů. Jedná se o solární plachtu, která vodu skutečně ohřeje, a to až o slibovaných 5 stupňů Celsia. Voda v bazénu díky plachtě neubývá, jelikož plachta efektivně zabraňuje jejímu odpařování. Jako obrovské plus shledáváme u plachet značky INTEX také pevné nylonové šňůrky, díky nimž s plachtou nehne snad ani hurikán. Jediné, na čem by výrobce mohl zapracovat, je pevnější materiál plachty.

Shrnutí hlavních plusů a mínusů:
+ ohřeje vodu až o 5 stupňů Celsia
+ perfektně sedí
+ extra pevné šňůrky na stažení plachty
+ nízká cena

– obtížnější manipulace
– materiál by mohl být o trochu pevnější

INTEX vyrábí tento typ plachty i na bazény o průměru 2,4–5 metrů, a to dokonce i na obdélníkové a dětské bazény.

Co o bublinkové solární plachtě INTEX říkají lidé na Heuréce?

Cena solární plachty INTEX 3,66 m: 399 korun