Pozor, právě jste narazili na Maxičlánek o srovnání typů a druhů zahradních bazénů. Zhluboka se nadechněte. Je ještě větší než Maxipes Fík. Ale dost bylo večrníčků, pojďme do toho po hlavě skočit. Hecli jsme se a konečně pro vás připravili velké srovnání všech typů zahradních bazénů. Studnice znalostí … teda vlastně bazén znalostí … se vám právě otevírá, pojďme se do něj společně ponořit.
1. Nadzemní bazény
Bazény si rozdělíme do dvou hlavních skupin: nadzemní a podzemní a začneme těmi nadzemními, které jsou dle mého názoru čím dál oblíbenější. Na trhu se nyní s nadzemními bazény doslova roztrhl pytel, takže doby, kdy jste si bez váhání pořídili identický bazén jako mělo dalších 5 sousedů, už jsou tytam. Nynější nadzemní bazény se liší nejen v provedení, ale i v cenách, a především v materiálech.
Největší výhodou nadzemních bazénů je jednoduchá instalace. Ráno si vzpomenete, že se chcete koupat ve vlastním bazénu a odpoledne už vám bazén stojí na zahradě. Lákává je pochopitelně i nízká cena. Většinou záleží na tom, zda se jedná o nafukovací/plastový bazén nebo o foliový bazén s pevnou konstrukcí.
Ještě, než si uvedeme konkrétní typy nadzemních bazénů, pojďme se podívat na jejich plusy a mínusy:
Výhody:
- Jednoduchá montáž
- Nízká cena
- Žádné stavební úpravy
- Prostorová nenáročnost
- Snadná údržba
- Ideální pro děti
Nevýhody:
- Nižší životnost
- Malá hloubka
- Snadnější poškození
Bazény s nafukovacím lemem
Bazény s nafukovacím lemem patří k těm nejoblíbenějším. Fakt potvrzuje i to, že nejen mě, ale i dalším kolegům z redakce stojí tenhle bazén každé léto na zahradě. Pokud si tento typ bazénu nepořídíte za 1 500 korun, můžete si být i vcelku jistí, že vám nějaký čas vydrží. Většina z nich se totiž vyrábí z kvalitního PVC, odolného proti protržení.
Ceny: 2 000 – 20 000 korun
Ceny bazénů s nafukovacím lemem začínají zhruba na 2 tisících, bývají však menší (délka okolo 2 m) a často u nich chybí filtrace. O té se ale ještě zmíníme podrobněji. Řekněme, že za 4 – 5 000 korun už pořídíte celkem slušný bazén této kategorie, v kterém si díky jeho větším rozměrům i zaplavete. Vášniví plavci a početné rodiny ocení spíše oválné bazény s nafukovacím lemem o délce až 6 nebo i více metrů, samozřejmě v případě, že jim nevadí investice i 20 000 korun.
A jak je to tedy s tou filtrací?
Při výběru nadzemního bazénu se setkáte se dvěma typy filtrací – kartušovou a pískovou.
Kartušová filtrace
Kartušovou filtraci můžeme přirovnat k filtru na kávu. Funguje na principu filtrační vložky, do které zachytává veškeré nečistoty. Nevýhoda této zastaralejší filtrace spočívá v tom, že vložku musíte alespoň jednou týdně umýt a minimálně jednou měsíčně úplně vyměnit. Kartušová filtrace je vcelku levná záležitost a dodnes bývá součástí některých nafukovacích bazénů.
Písková filtrace
Oproti tomu písková filtrace bazén čistí na přírodním principu. Uvnitř se nachází písková náplň s křemičitým pískem, v níž se nečistoty shromažďují. Jednoduše a téměř bezúdržbově. Náplň totiž stačí obměňovat jednou za rok nebo dokonce za dva. Upřímně, kartušová filtrace je otrava, takže doporučuji i k nadzemnímu bazénu doporučuji přikoupit filtraci pískovou.
Čištění, zazimování, další info:
Písková filtrace sice výskyt nečistot v bazénu sníží, nicméně i tak se neobejdete úplně bez chemie. Jako základ vám postačí šoková dezinfekce (používá se při uvedení bazénu do provozu), která si poradí i s výskytem řas. Dále pak alespoň jednou týdně aplikujte vločkovač, který dodá bazénu jiskru. Jestliže bazén 2x denně proženete filtrací, pravidelně vysáváte, kontrolujete pH vody a v případě velkých veder a intenzivního provozu používáte šokovou dezinfekci, údržba bazénu probíhá hladce. Zazimovat jej také zvládnete hravě, stačí bazén vyčistit, vypustit, odpojit od filtrace, složit, usušit… a schovat na další sezónu J. Hlavně bazén nenechávejte na pospas mrazu, mohl by popraskat.
Top bazén této kategorie:
Po menším pátrání jsme dospěli k závěru, že největší oblibě se těší bazény s nafukovacím lemem od značky Intex.
Zajímá vás, jaké ohlasy si zasloužil nejlepší bazén? Klikněte na TENTO odkaz.
Bazény s konstrukcí
O něco dráž pak vyjdou bazény s pevnou ocelovou či plastovou konstrukcí. S cenou se ale zvyšuje i počet možností provedení a velikostí, takže pokud si chcete dopřát plavání, které vás nezruinuje, směle vybírejte třeba ZDE.
Za zmínku určitě stojí i vzhled těchto bazénů – bazény v ratanovém či dřevěném provedení vypadají na zahradě pěkně a vkusně. Nehledě na to, že bazén s plastovou konstrukcí můžete bez obav zapustit i do země.
Ceny: 5-20 000 korun
Kvalitní bazén s pevným PVC pláštěm i konstrukcí seženete i za 9 000 korun. Ve srovnání s bazénem s nafukovacím lemem vám také déle vydrží, což potvrzují i recenze z rodinného webu eMimino.cz nebo žebříček nejlepších bazénů na Arecenze.cz.
Čištění, zazimování, další info:
Čištění i zazimování probíhá obdobně jako u bazénů s nafukovacím lemem.
Top bazén této kategorie:
Jasným favoritem této kategorie se stává bazén s konstrukcí značky Bestway s úctyhodnými rozměry 4,57 x 1,07 m.
Nafukovací dětské bazény
Jako poslední se o slovo hlásí dětské nafukovací bazény. Ty se dělí na pevné a nafukovací, nicméně malé dítko raději uvítá nafukovací bazén s polštářovým dnem, které zmírní případný náraz či pád. Staršímu dítěti se ale bude lépe chodit po bazénu s pevným dnem.
Ceny: 300 – 2 000 korun
Malé nafukovací bazénky na tzv. „cachtání“ pořídíte i za 300 korun. U svých ratolestí ovšem nejvíce zabodujete vodními centry, jejichž cena se může vyšplhat až ke dvěma tisícům.
Výhody:
- Jednoduchá instalace
- Líbivý design
- Snadný přenos
- Nízká cena
Nevýhody:
- Krátkodobé využití
- Křehkost
Top bazén této kategorie:
Tady jsme nemuseli až tak pátrat – 1. místo totiž náleží roztomilému bazénu ve tvaru velryby.
2. Zapuštěné, podzemní bazény
Pokud máte sen o zapuštěném bazénu, dělí vás od něj jen něco málo přes stovku tisíc a spousta plánování a stavebních úprav. Zapuštěné bazény jsou hlavně o prostorových a finančních možnostech. Když se rozhodnete pro zapuštění bazénu, čeká vás spousta otázek týkajících se terénu i pozemku i výběr vhodné firmy. Výsledek ovšem stojí za to a nadšení ze snového bazénu nevyprchá ani za 20 let.
Ceny: 120-500 tisíc korun
S cenou je to u zapuštěných bazénů tak trochu ošemetné. E-shop se leckdy tváří, že bazén do země vás u nich vyjde na 25 000 korun, nicméně po připočtení částky za zemní práce (vyhloubení a vybetonování prostoru) a bazénové příslušenství se cena zněkolikanásobí. Ve finále se pak z původních 25 000 lehce stane 250 000 korun.
Výhody:
- Dlouhá životnost
- Splynutí s terénem
- Hloubka
Nevýhody:
- Vysoká cena
- Náročnější realizace
- Nutnost stavebních úprav
- Náročnější údržba
Čištění, zazimování a další info:
Co se údržby týče, bazény zapuštěné do země získávají nejméně bodů. Kvalitní písková filtrace je nutností. Určitě doporučujeme zvážit solinátor, který vám údržbu velmi usnadní a sníží také spotřebu bazénové chemie na úplné minimum.
Top bazén této kategorie:
U zapuštěných bazénů není výběr toho nej úplně jednoznačný, jelikož požadavky a nároky každého z nás se různí. Mnohem důležitější je vybrat si spolehlivou firmu, která vám místo na vysněný bazén pečlivě připraví.